Salon klimatyzacji: pon-pt: 9-16

telefon: +48 798 744 677

e-mail: biuro@klimahome.pl

 

Zamów darmową wizytę instalatora aby otrzymać ofertę dopasowaną do Twojego domu lub mieszkania. Zadzwoń 798 744 677 lub wypełnij formularz.

 

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pytania dotyczące rozwiązań w Naszych domach oraz oczywiście rachunków jakie przyjdzie nam płacić w zimie za źródło ciepła. Część Polaków przeszła już definitywnie na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub pompą ciepła, korzystając przy tym z licznych dofinansowań. Na niektórych sytuacja ta została wymuszona ustawą antysmogową lub innymi sankcjami. Ile tak naprawdę może kosztować Nas ogrzewanie w domu? Czy rzeczywiście jedno ze źródeł ciepła ma większą przewagę nad innymi oraz co z ogrzewaniem w nowych domach? Ze względu na znikomą ilość artykułów w Internecie dotycząca rzeczywistej wartości rachunków za pompę ciepła powietrze - woda prezentujemy swoje obliczenia.

 

Jak widać z poniższego wykresu wymiana źródła ogrzewania jest tematem najbardziej interesującym dla Polaków w ramach potrzeb inwestycyjnych, aż 34% respondentów wskazało ją jako najpilniejszą.

 

 

Naszym przykładem będzie domek zlokalizowany w Krakowie o powierzchni 150 m2 do ogrzania. Wybudowany zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021. Roczna energia cieplna na cele centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej to 11385 kWh. Ilość osób mieszkająca w domu to 4.

 

 

Dzięki narzędziom dostarczonym przez firmę Daikin mamy możliwość wstępnego obliczenia oraz dobrania do Naszego domu pompy ciepła. W tabeli powyżej zostały zawarte najważniejsze dane dla użytkownika końcowego.

 

Po pierwsze została oszacowana wymagana wydajność grzewcza dla Naszego budynku – w tym wypadku jest to 5,01 kW.

 

Kolejno przedstawione są temperatury wody na wylocie, procentowy udział pompy oraz grzałki jako elementu wspomagającego grzanie.

 

W środku tabeli możemy zauważyć wydajności naszego systemu, warto zwrócić uwagę, iż jest ona podana przy temperaturze -17,8 stopnia Celsjusza.

 

Ostatnimi elementami tabeli są wyliczenia najbardziej interesujące końcowego użytkownika czyli zużycie energii elektrycznej na cele centralnego ogrzewania, roczna energia cieplna potrzebna do C.O. i C.W.U. oraz oczywiście wartość SCOP.

 

Na podstawie tych danych możemy już wstępnie obliczyć, że koszt ogrzewania naszego domu wraz z ciepłą wodą to koszt około 2052 zł na cały rok. Wynika to z dodania do siebie zużycia energii na cele C.O. oraz C.W.U. i pomnożenia przez koszt jednostki energii elektrycznej. Takie obliczenia pozwolą Państwu oszacować koszty związane z użytkowaniem pompy ciepła w Państwa domu.

 

 

By ustalić skąd program obliczył takie wartości warto zajrzeć na tabelę również przesłane w raporcie z doboru. Prezentują one kształtujące się temperatury w danej strefie klimatycznej z podziałem na liczbę godzin w ciągu roku.

 

W programie doborowym znajdziemy jeszcze wiele ciekawych informacji takich jak zalety naszego rozwiązania, opis jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej, wizualizację wybranego modelu, a na życzenie klienta nawet schemat elektryczny i hydrauliczny.