Jak wynika z raportu zamieszonego na stronie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Rynek ten charakteryzuje się stale rosnącą wartością, a liczba pomp ciepła do 2030 r. w polskich domach ma przekroczyć 1,09 mln. Spowodowane jest to większą świadomością ekologiczną Polaków, jak również wzrostem technologii, która pozwala łączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną dzięki czemu, ogrzewamy nasz dom i C.W.U. prawie za darmo. Każdy kto budował lub zamierza budować dom na pewno stał przed dylematem jakie źródło ciepła wybrać? Przyjrzyjmy się bliżej temu energooszczędnemu rozwiązaniu.
Jak działa pompa ciepła?
Główne elementy pompy ciepła to: Skraplacz, sprężarka, parownik i zawór rozprężny. Oczywiście elementem bez, którego nie odbędzie się cały proces to czynnik chłodniczy. Cały cykl zaczyna się od parownika który umożliwia czynnikowi chłodniczemu odebranie ciepła z dolnego źródła(powietrze, grunt lub woda). Następnie czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze wrzenia zaczyna parować i trafia do sprężarki. W sprężarce podwyższane jest ciśnienie co powoduje wzrost temperatury czynnika. Potem gorąca para oddaje ciepło do skraplacza, gdzie zmienia swój stan skupienia na ciekły. Ciepło które uzyskaliśmy w poprzednim etapie przekazane zostało do instalacji grzewczej inaczej zwaną górnym źródłem ciepła. Skroplony czynnik (dalej gorący) wraca do obiegu. W zaworze rozprężnym następuje gwałtowny spadek ciśnienia, obniżając w ten sposób temperaturę czynnika pozwalająca na jego odparowanie i kolejne rozpoczęcie cyklu.
Rodzaje pomp ciepła:
1. Pompa ciepła powietrze-powietrze
Pompa ciepła powietrze – powietrze odbiera ciepło z powietrza zewnętrznego
i następnie uwalnia je w formie ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczeń
mieszkalnych. W okresie letnim proces ten zostaje odwrócony: ciepło jest
odbierane z pomieszczeń i transportowane na zewnątrz. Ten system gwarantuje
utrzymywanie stałej temperatury przez cały rok.
2. Pompa ciepła powietrze – woda
Pompa ciepła powietrze – woda odbiera ciepło z powietrza zewnętrznego. W tym
systemie ciepło jest przekazywane do pomieszczeń poprzez obieg wodny. Pompa
ciepła powietrze – woda może również zaspokoić potrzeby w zakresie ciepłej
wody użytkowej oraz, w razie potrzeby, może zapewniać przyjemny chłód latem.
System ten oferuje stabilną temperaturę w pomieszczeniach przez cały rok.
3. Gruntowa pompa ciepła
Dla pompy ciepła grunt-woda dolnym źródłem ciepła jest grunt. Zasadą,
jaką kieruje się gruntowa pompa ciepła jest wydobywanie ciepła z gruntu
i przekształcanie go w ciepło, jakie można wykorzystać do ogrzewania domu.
Zaletą gruntowej pompy ciepła jest to, że energia wydobywana z gruntu nie jest
zależna od słońca, czy wiatru i jest najbardziej stabilnym źródłem energii.
Sprawność pompy oraz jej energooszczędność zależy w dużej mierze od instalacji na jakiej musi pracować, jak również odpowiedniego doboru mocy oraz rozwiązania, które powinno być szyte na miarę każdego klienta. Rozważając zakup oraz montaż pompy ciepła warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, lecz prawdziwym doborem powinni zająć się profesjonaliści, którzy znając potrzeby domowników wraz z wszystkimi parametrami budynku dopasują urządzenie gotowe służyć nam przez wiele lat, obniżając nasze rachunki. Ostatnim elementem na który warto zwróci uwagę jest gwarancja urządzenia i instalacji. Dobrym wyborem jest serwis, który uruchamia pompę i reaguje szybko w czasie awarii. Z takim rozwiązaniem, możemy spotkać się w pompach ciepła firmy Daikin.