Salon klimatyzacji: pon-pt: 9-17, sob: 9-13

telefon: +48 798 744 677

e-mail: biuro@klimahome.pl

 

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Liczba użytkowników wzrasta z roku na rok, co powoduje podzielenie społeczeństwa na zwolenników tego typu rozwiązań oraz osoby, które definitywnie odrzucają pompę ciepła jako rozwiązanie grzewcze do domu lub ciepłej wody użytkowej. Poprzez tą różnice zdań powstało wiele mitów i teorii, które w praktyce nie wiele moją wspólnego z pompami ciepła. W tym artykule odpowiemy na kilka pytań, które nurtują naszych klientów podczas wyboru pompy ciepła jako źródło grzewcze ich wymarzonego domu.

 Daikin Altherma 3 H HT | Daikin

 

 1. Jaka jest żywotność pompy ciepła?

 

Pompa ciepła to zamknięty układ, co oznacza, że nie wyczerpie się jej moc po pewnym czasie. Nie trzeba również dobijać okresowo czynnika chłodniczego, który jest częścią układu. Sercem pompy jest sprężarka, stanowiąca centrum całego systemu. To właśnie ona narażona jest na największe obciążenia. Jej żywotność szacuje się na około 15 lat, przy odpowiedniej instalacji oraz okresowo robionym przeglądom. Jest to oczywiście wartość przybliżoną ponieważ pierwsze pompy ciepła Daikin pracują po dziś dzień, a od ich instalacji minęło już ponad 15 lat.

 

 1. Co oznacza wartość COP i SCOP?

 

COP – Coefficient of Performance – Współczynnik ten pokazuję nam stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii. Dla przykładu na dostarczenie 3 kWh energii cieplnej pompa potrzebowała zasilanie wielkości 1 kWh. Oznacza to, że nasza pompa ma wartość COP równy 3.

 

SCOP – Seasonal Coefficient Of Performance – Współczynnik ten określa stosunek całej ilości wyprodukowanej energii cieplnej w czasie roku do pobranej w tym czasie energii elektrycznej. Wartość SCOP pozwala na dokładniejsze dane dotyczące pompy, ponieważ na jego wynik składa się wiele czynników.

 

 1. Czy pompa ciepła sprawdza się tylko w nowym domu?

 

Nie. Technologia pomp ciepła Daikin pozwoliła rozwinąć się również urządzeniom wysoko temperaturowym, które pracują na istniejących instalacjach zachowując wysokie parametry COP i SCOP. Oczywiście na wartości te wpływa izolacja budynku, która przekłada się na wyższa efektywność urządzenia i niższy koszt eksploatacji.

Daikin l Pompy ciepła, efektywne i ekonomiczne | Daikin

 1. Czy pompa w czasie ujemnych temperatur sobie poradzi?

 

Tak. Nasze pompy działają nawet do – 28 stopni Celsjusza. Podczas silnych mrozów, załącza się dodatkowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej, które wspomaga pompę ciepła. Na szczęście temperatury w Polsce, sięgające poniżej – 10 to rzadkość, a odpowiednio dobrana pompa do naszego systemu grzewczego obniży nasze rachunki, dając nam komfort ciepłego domu oraz ciepłej wody użytkowej nawet w najmroźniejsze dni.

 

 1. Czy pompa ciepła pobiera dużo prądu?

 

Pompa ciepła to system, który tylko około 20% energii pobiera z energii elektrycznej reszta 80 % są to źródła odnawialne. Prąd potrzebny jest do uruchomienia sprężarki oraz grzałki elektrycznej. Dla przykładu pompa ciepła Daikin Altherma 8 kW, nie oznacza poboru mocy przez urządzenie. Jest to jego moc grzewcza. Wspomagająca grzałka również nie pracuję zawsze na najwyższym parametrze. Dzięki stopniowanemu trybowi pracy, grzałka w zależności od naszych preferencji dostosuje stopień grzania, nie obciążając zbytnio naszej kieszeni.

 

 1. Jak moc będzie pasować do mojego domu?

 

Doborem pompy ciepła, powinni zająć się profesjonaliści, ponieważ podczas doboru trzeba uwzględnić takie wartości jak zapotrzebowanie na ciepło budynku uwzględniając powierzchnię całkowitą, rodzaj instalacji na jakiej ma pracować pompa, straty energii w budynku, a także preferencje dotyczące ilość c.w.u. Jest to złożony proces, który owocuję później niskimi rachunkami oraz kosztami eksploatacji.

 

 1. Czy decydując się na pompę ciepła muszę wybrać ogrzewanie podłogowe?

 

Nie. Pompa ciepła jest urządzeniem, którego sprawność jest znacznie większa na odbiornikach niskotemperaturowych. Decydując się na grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe, dajemy sobie szanse na wyższe parametry sprawności pompy ciepła co przekłada się na niższe rachunki w przyszłości. Dlatego przed wyborem źródła ciepła, najlepiej na etapie projektu domu wybrać się do salonu klimatyzacji i pomp ciepła. Gdzie konsultanci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą w doborze najefektywniejszego źródła ciepła.

 

 1. Czy pompę ciepła trzeba serwisować?

 

Tak. W pompie ciepła Daikin wymagany jest jeden odpłatny serwis w ciągu roku, by utrzymać gwarancję na która zgodziliśmy się w czasie zakupu urządzenia. Standardowo jest to pięć lat z opcją przedłużenia gwarancji do kolejnych pięciu. W ramach gwarancji nasza pompa ciepła zostaje uruchomiona przez autoryzowany serwis Daikin, który prze cały okres gwarancji posiada infolinię zgłoszeniową wraz z 24 godzinnym czasem reakcji na nasze wezwanie.

 

Każdego roku z powodu chorób wynikających z wdychania zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce 45 tysięcy osób. Największe miasta oraz okoliczne miejscowości przodują w rankingach na najgorsze powietrze w Europie. Smog stał się tematem numer jeden w okresie grzewczym powracającym każdej zimy, ale również w sezonie letnim nasze powietrze jest bardzo zanieczyszczone poprzez spaliny, ruch tranzytowy oraz emisję w wyniku spalania paliw stałych. Problem jest bardzo poważny, niestety rozwiązanie wymaga czasu, a wszystkim żyjącym w obecnych czasach pozostają półśrodki chroniące zdrowie swoje i swoich bliskich.

Oczyszczacz powietrza – niezbędne urządzenie w domu?

Każdy z nas w domu chce czuć się bezpiecznie i komfortowo. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy jak jakość powietrza, która znajduje się w naszym otoczeniu może wpływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie.  Otacza nas wiele urządzeń generujących dodatnie jony, które obniżają naszą koncentrację, powodują bóle głowy, senność. Kationy, bo tak nazywane są jony dodatnie to nie wszystkie niespodzianki, wpływające na jakość powietrza w domu.

Kolejnymi zagrożeniami będącymi częścią powietrza, którym oddychamy jest smog. Cichy zabójca jak nazywany jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), potrafi przedostać się do naszego domu nawet podczas zamkniętych okien. Mieszanina pyłów PM10 i PM2,5 dzięki swojej mikroskopijności z łatwością trafia do naszego krwiobiegu uszkadzając pęcherzyki płucne powodując:

+ choroby układu oddechowego

+ raka płuc

+zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób serca

+nadciśnienie

+Alzheimera

Z dodatkowych niechcianych gości w naszym powietrzu możemy wymienić jeszcze kurz, alergeny, lotne związki organiczne. Lista jest naprawdę długa, a sama jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia, na szczęście możemy przynajmniej w pewnym stopniu wpłynąć na nasze zdrowie używając oczyszczacz powietrza w naszym domu, biurze lub innym obiekcie użytkowym.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje, oczyszcza, jonizuje oraz dodatkowo nawilżą powietrze. Wszystko to odbywa się w wieloetapowym procesie filtracji powietrza przez odpowiednie filtry. W oczyszczaczu powietrza Daikin znajduje się ich aż 6:

 1. Filtr wstępny: Zatrzymuje większe cząsteczki kurzu (sierść zwierząt, pyły, włosy)

 2. Jednostka Streamer:

                      CLASH (ZDERZENIE): Filtr zatrzymujący kurz wychwytuje unoszone substancje ze szkodliwymi gazami, a Streamer rozkłada te gazy poprzez utlenianie.

                       CYCLE (CYKL): Filtr eliminujący zapachy adsorbuje i rozkłada zapachy. Wydajność eliminowania zapachów jest utrzymywana dzięki cyklicznej regeneracji wydajności adsorpcji. Nie występuje potrzeba wymiany filtra eliminującego zapachy, inaczej niż w przypadku filtrów z węglem aktywnym.

                       CLEAN (CZYSTOŚĆ): Usuwanie bakterii z filtra zatrzymującego kurz i z filtra nawilżającego.

 1. Elektrostatyczny filtr HEPA H13: Przechwytuje drobne cząsteczki kurzu

 2. Filtr przeciwzapachowy: Pochłania nieprzyjemne zapachy (Dym tytoniowy, zapach zwierząt, inne przykre zapachy)

 3. Filtr nawilżający: Dwuwarstwowy filtr nawilżający oczyszczone powietrze

 4. Aktywny generator jonów plazmy: Jonizator kationowo-anionowy dezaktywujący alergeny i pleśń

 

Oczyszczacz powietrza Daikin to bardzo dobry wybór gdy w grę wchodzi nasze zdrowie. Smog utrzymujący się w naszym kraju sprzyja rozwijaniu się wielu wirusów, jak również jest przyczyną wielu groźnych schorzeń, które widoczne będą w późniejszym etapie naszego życia. Najnowsze badania dowodzą, że oczyszczacz powietrza Daikin dezaktywuje ponad 99,9% Koronawirusa (SARS-CoV-2). Zarówno w dobie pandemii, czy też środowisku które nas otacza oczyszczacz powietrza staje się koniecznością, a nie dobrem luksusowym.

 

Klimatyzacja w naszych domach, mieszkania i biurach zaczyna gościć coraz częściej. Nad jej założeniem zastanawiamy się często już na etapie projektu, lub po paru sezonach w naszym „ciepłym domu”. Obecna sytuacja tzn. częściowa praca zdalna na pewno, nie jednego z nas zmusi by pomyśleć nad jej założeniem w tym roku. Jak dobrać klimatyzację do swoich potrzeb? Czy warto robić to samemu?